Ewentualna zbieznosc z rzeczywistymi faktami i osobami jest czysto przypadkowa i całkowicie niezamierzona.
Kategorie: Wszystkie | Medyczny
RSS
wtorek, 18 października 2016
Stary i głupi.

Od początku było jasne ,że moim zadaniem jest  ożywienie i  poprawa jakości funkcjonowania tutejszego oddziału. Początkowo traktowałem to z przymrużeniem oka , ale codziennie się przekonuję, że to zadanie na serio. Jest ono o tyle trudne , że muszę lawirować między zastarzałymi standardami, osobistymi ambicjami  i finansowymi realiami. To zadanie postawił przede mną dotychczasowy szef . Codziennie mi powtarza , że mam wolną rękę co do procedur, a jednocześnie sam sugeruje  często postępowanie niezgodne z moim dotychczasowym doświadczeniem.  Nie znam go jeszcze na tyle by wyczuć granice , których nie powinienem przekroczyć.  Dlatego z duszą  na ramieniu  i tylko będąc w 100% pewnym swojej  decyzji wchodzę z nim w  spory. Tak jak wtedy gdy zakwalifikował chorą do operacji tętnicy szyjnej . Rozpisał mnie jako operatora. Zawsze w takich sytuacjach trzymam się zasady ograniczonego zaufania i sam dokładnie analizuję przypadek.  Nie stwierdziłem wskazań do operacji.  Byłem mile zaskoczony gdy bez żadnej zbędnej dyskusji szef się ze mną zgodził.

Ale często muszę zaciskać zęby. Przeglądając moje dokumenty zauważyłem , że na certyfikacie Niemieckiego Tow. Ultrasonograficznego , który otrzymałem w 2013 roku widnieje podpis…mojego obecnego szefa. Gość jest zakręcony na punkcie badań dopplerowskich..za bardzo zakręcony. Zauważyłem , że nikt tutaj nie bada tętna , nie zbiera zbyt dokładnie wywiadu natomiast  główna  koncelebra  to badanie USG , od razu dwoma wypasionymi aparatami. Wnioski z tych badań , często błędne , wyznaczają dalszy tok postępowania , z którym czasem trudno się mi zgodzić.

Nauczyłem się dystansować.  W końcu to tylko praca. Klapsa  dostałem już pierwszego dnia. Miałem tylko zmienić opatrunek. Patrząc na zdjęcia angiograficzne przekonałem szefa , że trzeba jednak coś więcej. Że udrożniony kilka dni temu bypass w każdym momencie może się ponownie zamknąć. Zgodził się ze mną.  Zrobiłem zabieg , poszerzyłem balonami tętnice i…..tylko dzięki przez lata ćwiczonej czujności uniknąłem tragedii.  Poszedłem na wybudzeniówkę . Pacjentka wyła z bólu a noga była lodowato zimna .

-Super początek-pomyślałem i starając się zachować spokój ponownie wziąłem ją na stół.  Nie patrząc na koszty wystentowałem jej naczynia i ..udało się.  A miałem tylko zmienić opatrunek. I wciąż się zastanawiam czy warto w życiu wychodzić przed orkiestrę , czy nie lepsza jest postawa wasalizmu i wszystkowdupizmu.? Jakoś mimo tylu przykrych doświadczeń nie umiem się przekonać. Taki stary a wciąż taki głupi.

 

 

poniedziałek, 17 października 2016
Wtapiam się

Powoli wtapiam się w tutejszy ludzki materiał. Oczywiście bawarski akcent jest dla mnie nieosiągalny, ale dzięki japońskim fikołkom złapałem kontakt z tubylcami. Środowisko lekarskie jest zbyt specyficzne . Spotykanie się w tym gronie po godzinach pracy trąciłoby swego rodzaju masochizmem. Dlatego ucieszyłem się gdy tutejsze japońsko fikołkowe środowisko przyjęło mnie jak swojego . Wystarczyła jedna rozmowa telefoniczna i zupełnie obcy mi ludzie, przyjechali po mnie i zabrali na fikołkowy staż do Monachium. Poznałem Klaudię , Aleksa i Tinę. A już wkrótce poznam szersze fikołkowe grono. Mam nadzieję , że będzie to prolog do wspólnych wypraw w góry , do miejsc pięknych i mało odwiedzanych.

niedziela, 09 października 2016
Nie przyjechałem tu na zawsze.

Przyjazd do nowego miejsca pracy przebiegł bez sensacji. Pokój wynająłem w pensjonacie. Nietanim, ale ze wszystkimi wygodami. Klucz czekał na mnie w  trezorze. Nie musiałem się troszczyć o meble , garczki , talerze , całą bytową infrastrukturę konieczną do codziennego funkcjonowania.  Dodatkowo do dyspozycji sauna , której i tak nie używam oraz basen. Ten z kolei czysty i zadbany jest dla mnie rozkoszą przy kapryśnej wysokogórskiej pogodzie. Pensjonat nazywa się Farm Alm. Z olbrzymiego tarasu rozciąga się kojący widok na cale pasmo alpejskich szczytów. Przez  lornetkę można podziwiać ośnieżone ostre krawędzie skalistych wierzchołków i  siwo zielone hale czekające na śnieg i narciarzy. Powietrze jest tak czyste i przejrzyste , że gwiazdy nocą wydają się bliżej ziemi . W porównaniu z krakowskim smogiem  to jak wyjazd z kopalni na powierzchnię .Pensjonat zlokalizowany na skraju alpejskiej wioski nie rzuca się w oczy. Tuz przy nim jest łąka  z widocznymi słupami wyciągu.  Stok nie jest technicznie wyzywający, ale nocą oświetlony. To rzadkość w Alpach. Daje nadzieję , na szusowanie po pracy w szpitalu. Wygodne , zadbane kamieniste ścieżki, po których kilometrami można  biegać.  I wystarczy 10 min by podziwiać najdłuższy w Niemczech wodospad.  Czasem rankiem budzi mnie chór dzwonów uwieszonych na szyjach wyprowadzanych mlecznych krów , takich jak w reklamie milki. Dźwięk podobny do tego jaki wydają nasze góralskie spiżoki , ale bardziej donośny , głębszy i nieco niższej tonacji.   

Do szpitala mam 7 km. Fajny , rowerowy dystans. Trzeba przejechać całe miasto , ścieżka rowerowa kończy się jeszcze przed centrum. W pewnym momencie muszę się przepychać  środkiem jezdni . W  ciemnościach poranka  ,  w komunikacyjnym szczycie. Szpital wyglądem odpowiada tym budowanym w Niemczech  w latach 80-90 ych ubiegłego wieku., Olbrzymi , wysoki na 2a pietra hol przyozdobiony kolorowo świecącymi  słupami, dodatkowo doświetlany półkolistymi pleksiglasowymi  świetlikami .  Wnętrze szpitala jak po generalnym remoncie , ale nie różni się od tysięcy innych szpitalnych obiektów. Zimna sterylność nie zachęcająca do dłuższego przebywania. Nawet alpejskie widoki , na które patrzą pacjenci  nie jest w stanie zrekompensować tego odpychającego , przepełnionego troską i zmartwieniem chłodu. Nawet oddział dziecięcy , na który  kiedyś zabłądziłem nie wyróżnia się pod tym względem.

Prace na naczyniówce rozpoczęło nas dwóch. Ja i Węgier. Bencze.  Nasze historie były by bliźniaczo podobne gdyby nie fakt, że swoja węgierska przeszłość zamknął ostatecznie w 2008 roku. Tu w Niemczech znalazł nową żonę,  mają dziecko, i mieszkają w pięknym 180 metrowym penthousie. Czynsz co prawda 3000 Euro miesięcznie , ale przy naszych zarobkach dają radę. Zazdroszczę mu. Że nie ma na głowie rozdzierających dylematów. Tu czy tam , zerwać kontakty z rodziną czy kontynuować ten udawany związek. Nie ma poczucia totalnej samotności , alienacji i psychicznego szpagatu , w którym od lat tkwię. Jemu rodzice pomogli w przeprowadzce. Moi  drażnią moje sumienie przy każdej rozmowie.  Sami przez wiele lat tkwiąc w patologicznym związku chcą mnie zmusić do tego samego.  A moje marzenia są inne. Nie przyjechałem tu na zawsze.

 

 

sobota, 01 października 2016
Jeśli nie teraz to kiedy.....

Dla jednych to co robię to głupota. Dla innych wyraz niezrozumiałej frustracji . Są tacy co widza w tym ucieczkę przed sobą samym. Ale większość stuka się w czoło i patrzy z politowaniem. Miałem fajną pracę w bardzo dobrym ośrodku naczyniowym , tony pacjentów, niezłe zarobki, Jednego tylko nie mogłem się pozbyć.  Ciągłego uczucia samotności. Grafik dyżurowy dominował nad grafikiem widzeń z żoną i dziećmi. Poznana Lara okazała się labilną ułudą, Wytworem chorej wyobraźni faceta w kryzysie wieku średniego, który nagle zaczął marzyć o bieganiu maratonów. Ruszam szukać szczęścia w świecie. Wracam do emigracyjnej przygody. Na wszelki wypadek napisałem testament. W moim wieku eksperymenty różnie się kończą.

poniedziałek, 22 sierpnia 2016
Jacek

W podstawówce był z nas najsilniejszy. Jacek T . O takich ludziach mówi się złota rączka. Od lat ciągle w trasie. Remontował mieszkania  ludziom znanym i tym mniej znanym , bogatym i biednym. Patrze na półki w moim krakowskim mieszkaniu , które razem wieszaliśmy. Dobry , uczciwy, Wczoraj zginął. Gdy ja jechałem na koncert on już nie żył. Policyjny patrol przekierował mnie na objazd. A kilkaset metrów dalej leżał martwy Jacek i martwa jego żona. Ładna i wesoła. Będzie mi go brakowało. Będzie mi brakowało jego rad.Rad wiarygodnego budowlańca. Obdzwoniłem całą klasę z podstawówki. Tyle lat a wciąż jesteśmy przyjaciółmi.

sobota, 20 sierpnia 2016
POWRÓT

Historia , która miała się skończyć zupełnie prozaicznie. Powrót do Polski. Odbudowa rodzinnego życia. Sielanka, miłość, odcinanie kuponów. Nie spodziewałem się, sam jestem trochę zaskoczony, że wracam do..Niemiec.  Tak naprawdę  emocjonalnie pozostałem cały czas na emigracji. Zamieniłem jedynie dystans z 800 na 120 km do domu. Pozostały samotne dni i noce, dyżurowe weekendy bez kontaktu z tzw. Najbliższymi. Z rzadka spędzane wspólnie z nimi dni częściej pełne napięć , rozładowywania negatywnych emocji niż prawdziwej miłości  i ciepła. Ale warto było wrócić choćby dla tych kilku nowych przyjaciół. Dla  Milana , z którym zorganizowaliśmy w maju fantastyczną wystawę drzewek bonsai w moim rodzinnym mieście. Tłumy ludzi. Wszyscy wychodzili zachwyceni,  ogłuszeni pięknem obsypanych kwiatami azalii, bujnych klonów i  kilkudziesięcioletnich sosen.  Byłem dumny tak jak kilkanaście lat temu gdy przywoziłem dary do tutejszego szpitala. Zrobiłem coś bezinteresownie jedynie dla dzikiej satysfakcji . Dla udowodnienia sobie i innym , że nie tylko liczy się biznes i kasa. . Przy okazji poznałem fantastycznych ludzi , którzy pomogli mi zorganizować cale przedsięwzięcie.  Gdyby nie ta impreza pewnie nie odnowiłbym  podwórkowej znajomości . Kiedyś  razem goniliśmy po robotniczym osiedlu kopiąc piłkę, wałęsając się po lesie , łapiąc kiełbie na rzece i grając   kartami w wojnę  w namiocie. Spotkaliśmy się przypadkiem po ok. 30u latach. Wesoły człowiek. Olbrzymie serce i ręce zmęczone od ciężkiej pracy fizycznej.  Za Bógzapłać  dał samochód i kierowcę by przewieźć drzewka ze Słowacji.  Zaprzyjaźniłem się też  z tutejszym  triatlonistą, kierownikiem domu kultury . Człowiekiem wielkiej dobroci , spokoju i dyscypliny. To on był organizacyjnym mózgiem.

Warto było wrócić dla przyjaźni z pewnym śląskim doktorem.  Fascynat zabiegów wewnątrznaczyniowych. Za jedyne, jak to zawsze się śmiejemy , „pięć złotych”  dał mi fajną szkołę i pozwolił zdobyć nowe doświadczenia.  Wspieraliśmy się. Dyskretnie kopaliśmy sie po kostkach słuchając  bzdetów na niekończących się porannych odprawach. Upewnialiśmy się wzajemnie  , że to nie my czegoś nie doczytaliśmy, śmialiśmy się z infantylności , zadufania i braku samokrytycyzmu ludzi , którzy pretendowali do tzw. Stanowisk.

I warto było wrócić by …się zakochać. Dostać skrzydeł i motywacji. Motywacji powrotu do sportu, motywacji uwolnienia się z wieloletnich kompleksów, Motywacji by , któregoś dnia wsiąść na prom do Szwecji i w pięć dni przejechać wzdłuż plaż Bałtyku. Przez Szwecję , Danie i Niemcy. Magiczna podróż . Niezapomniane wrażenia. Jak to spotkanie z małym , kilkuletnim chłopcem pędzącym samotnie przez las na rowerku do przedszkola. Albo spotkanie z grupka Polaków. Przyjaciół od lat organizujących wspólne wyprawy. A wśród nich ksiądz Tomasz. Najpierw pomyślał, że jestem jego kolegą po fachu, a potem wyczuł jak wielka potrzebe mam wyrzucenia emocji. Skończyło sie rowerową spowiedzią na wyspie Poel.

A od października powrót....w Alpy.

 

wtorek, 29 marca 2016
Wrota Duszy.

Długi czas, całe wieki, nie miałem ochoty pisać. Niby dzień do dnia podobny a tyle się działo . Głównie w sferze emocji. Zaprzyjaźniłem się z rumuńskimi  Cyganami.  Kolega doktor namówił mnie . Przyjdź na Kazimierz –powiada któregoś dnia- i weź skrzypce.  I tak po wypiciu kilku głębszych otworzyły się wrota duszy i cały wieczór graliśmy w knajpie te wszystkie Ederlezi, kawałki ze  Skrzypka na dachu, Hava Nagijla itd. Taki egzotyczny kwartet.  Trzech Cyganow i doktor co kilka godzin wcześniej  stał umazany we krwi.  I tak od czasu do czasu chodzę na Kazimierz i gram. Ale jak oni grają , zwłaszcza akordeonista..genialny. A gdy mocniej ładuje w miech to wiem , że bardziej muszę się wsłuchać i nieco skorygować tonację. Zagłusza moje fałszywe nuty. Od czasu do czasu Cyganie odwiedzają mnie w pracy. Bo w końcu też  zdarza się im chorować.

A może napisać o historii jak z Dr. Żiwago. O poznaniu Lary,  anielsko pięknej dziewczyny po przejściach.  Prawie się w sobie zakochaliśmy..choć nigdy na dłuższą rozmowę nie spotkali.  Jedynie wymienialiśmy tysiące SMSów do 3 ej  w nocy. To dla niej zwaliłem kilkanaście kilogramów, ruszyłem po latach na japońskie fikołki.  A moja żona czując oddech konkurencji na plecach nagle zrozumiała ,że trzeba powalczyć o mnie..i tak paradoksalnie zaczęliśmy się poznawać trochę na nowo.

A może pisać o ciągłym zapuszczaniu korzeni. O wystawie drzewek bonsai..powoli finalizujemy przygotowania..ja i mój przyjaciel ze Slowacji....tak dobrych ludzi jak on nie spotyka się na co dzień.

I wcale nie myślę o powrocie do Niemiec. Czasem , trochę dla sportu zastanawiam się nad  wzięciem kilku dni jako Honorararzt, ale póki co żadna z propozycji nie była satysfakcjonująca.

Bo o pracy, choć ciekawej, pisać się mi na razie nie chce.

środa, 13 stycznia 2016
Japońskie fikołki.
Powrót do moich japońskich fikołków to najlepsze co mogłem zrobić w ostatnim czasie. Nagle polubiłem te najgorsze dni tygodnia . Poniedziałek i środa. Bo kto lubi poniedziałki? A środy ? Niczym spowiednik najpierw w szpitalu, potem w prywatnym gabinecie wysłuchuję opowieści różnej treści o wrzodach , bólach, a czasem i o szczęściu, i nowym życiu. Po tym wszystkim  jadę na moje fikołki. Spotykamy się w starej hali sportowej . Chyba pamięta jeszcze przemarsz Pierwszej Kadrowej. Mury przesiąkłe potem setek , a może tysięcy atletów wydzielają specyficzny zapach niemytych ciał. Stare szalety mogły by spokojnie stanowić scenografię do filmów o odbudowie powojennej Polski. Wielkie , grubościenne pisuary , niezniszczalne umywalki, więzienne prysznice z oberwanymi końcówkami podlewaczek sikają ciągłym strumieniem zimnej wody na drewniane zagrzybiałe podesty. Ale to wszystko daje szczęście. Gdy po dwóch godzinach obijania się o matę, posiniaczony , przesiąkły tym specyficznym zapachem wychodzę na miasto po 22 ej znów czuję się jakbym miał dwadzieścia parę lat. I wciąż pod Halą Targową stoi Nyska z gorącymi kiełbaskami. Ta sama z której anioł Giordano sprzedawał  w filmie " Anioł w Krakowie". I w duchu śmieję się z moich kolegów ścigających się w pisaniu prac naukowych, licytujących się na ambicje, sprzeczających się w jałowych dyskusjach o niczym. Nabieram dystansu do życia. Najlepsze co mi zostało z tej znajomości to japońskie fikołki..moc uwielbienia ..i znów przez chwilę mam dwadzieścia parę lat.
czwartek, 31 grudnia 2015
Historia kołem się toczy.
Poprzedni wpis..jest o 9 lat spóźniony.  Już w 2006 roku ktoś stworzył klip z muzyką Rammstein. Co prawda wówczas chodziło o inną osobę ...ale twarz jest ta sama..i ci sami klakierzy , którzy z takim zapałem przemalowują faciatę naszej ojczyzny. Mogę mieć tylko  satysfakcję, że i moje wpisy z tamtego czasu nie straciły na aktualności. Szkoda , że nasze społeczeństwo ma tak krótką pamięć ...pewne idiotyzmy nie powinny się zdarzać po raz kolejny.
środa, 30 grudnia 2015
Rammstein politycznie
Pędząc swoim rowerem Zakopianką w kierunku Myślenic doznałem olśnienia. W słuchawkach Rammstein i ich kawałek Ich will...Niemiecki tekst i tłumaczenie poniżej...
Ich will
Ich will - ich will dass ihr mir vertraut
Ich will - ich will dass ihr mir glaubt
Ich will - ich will eure Blicke spüren
Ich will - jeden Herzschlag kontrollieren

Ich will - ich will eure Stimmen hören
Ich will - ich will die Ruhe stören
Ich will - ich will dass ihr mich gut seht
Ich will - ich will dass ihr mich versteht

Ich will - ich will eure Phantasie
Ich will - ich will eure Energie
Ich will - ich will eure Hände sehen
Ich will - in Beifall untergehen

Seht ihr mich?
Versteht ihr mich?
Fühlt ihr mich?
Hört ihr mich?

Könnt ihr mich hören?
Wir hören dich
Könnt ihr mich sehen?
Wir sehen dich
Könnt ihr mich fühlen?
Wir fühlen dich
Ich versteh euch nicht

Ich will a teraz tłumaczenie


Ja chcę
Ja chcę - chcę abyście mi zaufali
Ja chcę - chcę abyście mi wierzyli
Ja chcę - chcę czuć wasze spojrzenia
Ja chcę - chcę kontrolować każde uderzenie serca

Ja chcę - chcę słyszeć wasze głosy
Ja chcę - chcę zakłócać wasz spokój
Ja chcę - chcę abyście mnie dobrze znali
Ja chcę - chcę abyście mnie rozumieli

Ja chcę - chcę waszej fantazji
Ja chcę - chcę waszej energii
Ja chcę - chcę widzieć wasze ręce
Ja chcę - utonąć w oklaskach

Widzicie mnie?

Rozumiecie mnie?

Czujecie mnie?
Słyszycie mnie?

Czy wy mnie słyszycie?
Słyszymy cię
Czy wy mnie widzicie?
Widzimy cię
Czy wy mnie czujecie?
Czujemy cię
A ja was nie rozumiem.

a teraz zagadka .....z czym i z kim się wam ten tekst kojarzy. Jednemu ze znajomych zaangażowanych politycznie podpowiedziałem , żeby do tego tekstu zrobił videoklip..wiecie już o KIM...KIM...KIM !!!!
A teraz wszystkim proponuję puścić sobie Rammsteina i popatrzyć na to zdjęcie. TO NIE JEST ŚMIESZNE.  Może czas odkurzyć  niemieckie Approbation.

sobota, 12 grudnia 2015
Pas pokory

Chciałoby się uciec. Jeszcze tkwię w tym swoim dobrostanie . Właściwie udaję. Bo w środku coraz częściej targają mną sprzeczne emocje. W jeden dzień pękam z dumy , by kolejnego poranka zastanawiać się po co to wszystko. Po co wysłuchiwać ciągłego potoku jęków i narzekań. Wszyscy wkoło narzekają. Każda poranna odprawa to lawina narzekań na wszystko. A potem cały dzień telefony , telefony ,telefony pacjentów ,którzy miesiącami czekają na wizytę, którym się ubzdurało, którym jakaś sąsiadka wmówiła ,że tylko ja mogę im pomóc. Właściwie jedyne ukojenie przynosi pobyt na bloku operacyjnym i to pod warunkiem , że nie asystuje mi jakiś przeambicjonowany maruda , który wszystko wie i umie lepiej. Chirurgia nauczyła mnie pokory. I chyba nie tylko chirurgia. W pokorze do świata byłem wychowywany. Za brak pokory płaciłem wysokie ceny. I w tej mojej pokorze tkwię i czekam na dzień, kiedy się z niej wyrwę. Z zazdrością patrzę na moich niepokornych kolegów. Zazdroszczę im tej buty, tej totalnej pewności siebie zgubnej czasem dla pacjentów, ale jakżesz istotnej dla pięcia się po szczeblach kariery. A buta i bezczelność w ostatnich miesiącach panoszą się niczym toksyczny smog w krakowskim powietrzu. Rozlazły się ,że aż się nie chce wiadomości słuchać. Gorzej , bo do moich germańskich borów też nie ma po co wracać. Od miesięcy najczęściej powtarzanym słowem w zdf Nachrichten jest odmieniany w każdej koniugacyjnej formie słowo Fluchtlinge. Na razie uciekłem w swój świat sportów walki. Schudłem ponad 10 kg. Codziennie albo biegam 5-6 km ( a zdarzyło się 15- to była noc..niezpomniana) albo jeżdżę rowerem w trującym krakowskim smogu 30-40km. I znów moje kostki na rękach narosły grubym naskórkiem.I wróciłem do moich japońskich fikołków. Do sekcji , w której zaczynałem 25 lat temu. I aż trudno uwierzyć , że 12(2003) lat temu miałem ostatni trening…w parku Meiji. I cztery dni temu poszedłem ponownie. Czarny pas zostawiłem w szafie. Wziąłem lata nieużywane kimono i pas pokory..biały…poznali mnie. Mam się nie wydurniać tylko na kolejne zajęcia przyjść …bez pokory. Gorzej jak pokory pozbędę się w pracy..trzeba będzie spieprzać.

poniedziałek, 26 października 2015
Wieża Babel
Jest takie miejsce w Krakowie . Istna wieża Babel. Miejsce gdzie można nie tylko słuchać języków całego świata , ale wejść z ludźmi w pewne , co prawda krótkotrwałe , ale przyjacielskie relacje. I wcale nie jest to Wawel ani Sukiennice. Nie jest to Kościół Mariacki , ani żadna Galeria. Nic tak nie łączy obcych sobie ludzi jak stół . To miejsce to bar mleczny Po Temidą na Grodzkiej . Po całym dniu stania na bloku wsiadam na rower i tam jadę. I nie chodzi tylko , że mają zwykłe niewyszukane dania , ale o szansę poznania ciekawych ludzi. Obieżyświatów ze wszystkich zamieszkanych kontynentów. Wystarczy wziąć talerz z zupą  i poszukać stolika z jakimś samotnikiem. Tak kilka tygodni temu poznałem Kevina. Pracował przy jakiś komponentach w Boeingu. Rzucił pracę z dnia nadzień i postanowił przemierzać świat. Wydać wszystkie oszczędności co do grosza ....a potem pomyśleć co dalej. A wczoraj poznałem dwie dziennikarki niemieckojęzyczne. Jedna z Berlina druga z Wiednia. Zaintrygowały je zwykłe kluski z sosem pieczarkowym. Przyjechały obserwować nasze parlamentarne wybory. A potem emerytki z Korei poprosiły o pomoc żeby dotrzeć do Galerii przy  dworcu. Istna wieża Babel.
niedziela, 25 października 2015
Dobrostan
Operacje naczyniowe są jak kwartety smyczkowe. Czasem tylko na pół godziny , a czasami na kilka godzin zbieramy się w zespół . Na ten czas stajemy się jak rodzina. I czasem się trafi , że jest to pełna harmonia , zaś innym razem małżeństwo z  przymusu . Zawsze jednak łączy nas wspólny cel- żeby pacjent w miarę cały i w miarę stabilny opuścił blok operacyjny. Swoje przygotowania do zbiegów obok czysto merytorycznych czynności typu oglądanie badań rentgenowskich, uzupełniłem od kilku tygodni przygotowywaniem muzyki. Dyskretnie zbieram wywiad od instrumentariuszek , z którymi przychodzi mi operować i przygotowuję dla nich odpowiednie tonacje . I życie rodzinne nabrało kolorytu. Operuje się nam spokojniej. I jak w rodzinie rozwiązują się języki.  I ostatnio z moich ust padło prozaiczne -Co słychać?
-Same problemy doktorze.
- A jak u doktora
I nagle olśnienie ..bo po zastanowieniu się stwierdziłem , że nie mam żadnych istotnych  problemów. Pełny dobrostan. Nauczyłem się cenić to co mam i nie tęsknię za tym czego nie mam. Powoli , nieśpiesznie realizuję swoje marzenia. A jakie jest kolejne- wystawa Bonsai z przyjaciółmi ze Słowacji w moim rodzinnym mieście.
niedziela, 11 października 2015
Wszyscy jesteśmy Jezusami

Ostatnie dni to było jawne szaleństwo. Jakby zaćmienie księżyca tydzień temu pomieszało mi rozum. Jakby gdzieś w niebiesiach maszyna losująca wypluła moją kulkę losu a zastęp aniołów postanowił poeksperymentować. Jakby nagle się zmówiły. Ciągle wchodziły mi w paradę . A przybierały te anioły formy różniste. Anioł pierwszy był niematerialny , kompletnie wirtualny. Jakby wykradł  mojej znajomej numer telefonu, a następnie impulsem elektromagnetycznym spowodował wyładowanie. Zadzwoniłem. I nagle coś pękło . Skrywane afekty żalu , samotności i strachu sprawiły , że dałem się ponieść hipnotycznej fali. Wiwisekcja ciemnych i jasnych stron duszy zamknięta w kilkuset wymienionych sms-ach. Byłem jak ślepiec,który  trafił na genialnego okulistę .W ramach jakiegoś studium klinicznego dostałem na  próbę cudowny lek przywracający wzrok na 1 en dzień. Nagle świat emocji  znany jedynie z kształtu , faktury i dźwięku nabrał tęczowych kolorów.
Anioł drugi również był niematerialny. Czuwał nade mną w Hamburgu. W drodze na warsztaty na Uni zepsuła się winda. I kolejne zrządzenie losu sprawiło , że w potrzasku znalazłęm się razem z  profesorem o włosko brzmiącym nazwisko- guru chirurgii endowaskularnej. Pół godziny gadaliśmy jak starzy znajomi. Gdy dotarliśmy do sali wykładowej podszedł do mnie , przedstawił audytorium, podał mikrofon
- to posłuchajmy jak problemy z A. lusoria rozwiązują w Krakowie.

Wieczorem moi byli koledzy z Uni zaprosili mnie na kolację. Niektórzy z nich  robili ze mną swoje pierwsze zabiegi naczyniowe. A teraz to oni są Obearaztami i Leitenderober. Zarabiają pewnie 2x tyle co ja tu w kraju.I zapytali czy chcę wracać.NNIIEE.
I cały czas byłem wyczulony na dźwięk komórki, każdy nowy sms wzbudzał kolejne poziomy emocji. I nagle koniec.Pożegnalna buźka i cisza.  Potem był kolejny dzień warsztatów. I niezapomniany nocny dyżur w jednym ze szpitali niedaleko St Pauli jako Honorararzt. Ale była jazda. Dobrze , że u boku miałem świeżo upierzonego doktora. Też o anielskim imieniu Michael. Bez niego bym padł przytłoczony papierologią , która rozrasta się w Niemczech w tempie geometrycznym. Ale najciekawszy był sort pacjentów . Sobotnia noc na St Pauli. Zapijaczone  dziwki, znudzone życiem naćpane nastolatki i ten biznesmen. Chyba też z drużyny aniołów. Jakby mu ten pierwszy przesłał jakieś wnioski z eksperymentu na mnie. Morze alkoholu i pewnie jakieś prochy znacznie ograniczały możliwości wyrażania myśli.Rzuciła go żona i przyjechał poszaleć po burdelach. Facet po 50 ce , zapomniał , że w tym wieku pewne narządy zaczynają tracić gwarancję. Skończył na urologii. Pomogłem się mu wygadać
-Bo baby to kurwy są.-mówi. Moja żona miała wszystko i sobie poszła. Całe życie to gnój i syf.
I niczym w Polsce wyjął z kieszeni zwitek banknotów i mi wciska.
-Ja już nie skorzystam, ale pan niech idzie i zrobi to za mnie . Niech pan wypieprzy wszystkie dziwki.

Ale tak naprawdę chcę opisać cud jakiego byłem świadkiem w drodze do szpitala.Na moich oczach rozegrała się scena zgoła biblijna. Zwykły autobus linii M5 . Usiadłem na pierwszym fotelu przy drzwiach, od których oddzielała mnie szklana tafla. Obok siedział facet koło 70 ki , o pomarszczonej jak suchy liść twarzy. Dalej trzymając się poręczy stała młoda dziewczyna , na oko studentka . Każdy zatopiony w swoich myślach .Przez szklaną płytę beznamiętnie obserwowałem młodego, może 20 letniego chłopaka. Lekko śniada twarz, na głowie czapka kaczym dziobem odwrócona do tył, trzydniowy zarost , czarna kurtka bejsbolówka. Stał i zażerał się jakimś oślizgłym fastfoodem. W ręce trzymał opakowanie z cienkiej tektury , do którego skapywał sos unosząc ze sobą resztki jedzenia. Na jednym z przystanków drzwi się otworzyły a chłopak bezceremonialnie wypieprzył wszystko co trzymał w rękach na chodnik .Resztki rozmiękczonego fastfoodu rozplaskały się na chodniku tworząc wielką tłustą plamę, po której szorstko sunęła tektura. Zdębiałem nie tylko ja. Wybudziłem się z myślowego letargu. Miałem ochotę wstać i zrobić mu wpierdol. Złapać za karczycho i wypieprzyć na zewnątrz.Siedzący obok facet zaczął go opieprzać.
-Młody człowieku , co ty wyrabiasz , przecież ktoś to musi posprzątać.
Studentka też do niego coś zagadała. Robiąc minę bazyliszka popatrzyłem mu prosto w oczy. A ten pokazał nam wszystkim  Fucka i odwrócił się do nas odwłokiem. Starszy facet chwilę jeszcze coś pomruczał pod nosem o braku wychowania i zamilkł. Minęło może 3y minuty i nagle cud. Ten młody chłopak  odwraca się , podchodzi do tego starszego człowieka i zamiast spodziewanej kosy wyciąga w jego stronę otwartą dłoń.
-cholernie Pana przepraszam. Ma Pan rację. Nie powinienem tego zrobić. Jadę z pracy , jestem zmęczony, 10 godzin sprzedawałem dzisiaj to świństwo do żarcia. Dziękuję Panu za tę cenną lekcję ( Diese Lektion war Goldwert ). Jeszcze raz Pana przepraszam. Uścisnęli sobie dłonie. I nagle jakby przeleciał boski wiatr. Wszyscy do siebie się uśmiechnęliśmy i zaczęliśmy jeden przez drugiego gadać Studentka wysiadła . Ja opowiedziałem o sobie. 70 oltaek rozgadał się o swojej pracy w hamburskiej operze. Wracał z 6-ogodzinnej próby. Przez cały dzień przebrany w strój policjanta ze słynnego posterunku na St Pauli biegał po schodach i bił , oczywiście na niby, jakąś primadonnę. A urodził się w Celle , niedaleko Gór Harzu ,  moich byłych Gór Harzu. Gdyby jeszcze do tego chłopaka powiedział
- idź i nie grzesz więcej- to bym wstał , ukląkł i powiedział
Jesu - Du bist wieder da.

wtorek, 06 października 2015
Wolność i spełnienie.
Kolejna podróż sentymentalna przede mną. Tym razem lecę na Uni do Hamburga na warsztaty z chirurgii endowaskularnej. Przy okazji załatwiłem sobie przez Honorararztagentur dwa dyżury w jednym ze szpitali. I to jest to o co mi od dawna chodziło. To uczucie wolności i spełnienia w niełatwym zawodzie.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 59
Zakładki:
Wrto poczytac
kod licznika odwiedzin